ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ

0
Адреса: 29013, м. Хмельницький, вул. Подільська, 12,
Телефон: (0382) 655128
Факс: (0382) 762340
E-mail: kzkkhmus@gmail.com

Рубрики:

Опис діяльності:

На сьогодні Хмельницький обласний краєзнавчий музей складається з відділів фондів, природи, історії, науково-методичного та масово-просвітницької роботи.Фондова колекція музею нараховує близько 63 тисяч експонатів.

Ключові слова:

Музеї; Музеи,

Переглядів: 5798


В 1929 році в Проскурові (нині - Хмельницький) була організована перша установа музейного типу – музей санітарної культури, від якої в 1933 році відокремився як самостійна одиниця краєзнавчий музей.

Статус обласного музей набув у 1941 році, коли Проскурів став адміністративним центром Кам’янець-Подільської області. У 1954 році Проскурів був перейменований на Хмельницький, а музей отримав назву Хмельницький обласний краєзнавчий музей.

 

На сьогодні Хмельницький обласний краєзнавчий музей розміщується по вулиці Подільській, 12, складається з відділів фондів, природи, історії, науково-методичного та масово-просвітницької роботи.

Для відвідувачів відкриті стаціонарні виставки:

Виставка “Природа рідного краю” розповідає про геологічне минуле та сучасний стан природи області, фізико-географічне розташування, корисні копалини, ґрунти, водні ресурси, а також про флору і фауну Хмельниччини. В експозиції представлені палеонтологічні знахідки, зразки корисних копалин, опудала звірів і птахів, колекції безхребетних тварин, фото, схеми, карти тощо.

На виставці “Із скарбниці матінки-природи” представлені експонати, зібрані в різних природних зонах земної кулі. Це колекції тропічних метеликів, жуків, мешканців теплих морів (корали, морські їжаки та зірки, краби), коштовного каміння, комах-шкідників та водяних комах, мисливських птахів тощо. Окремою діорамою відображено унікальне природне утворення Хмельниччини – подільські Товтри з його мешканцями.

Виставка “Стежками козацької слави” розповідає про створення українського козацтва та про його дії на терені нашої області. Тут виставлені документи та деякі види зброї тих часів, предмети побуту тощо.

На виставці “Традиції, побут та одяг сільського населення краю кінця XIX – поч.XXст.” відтворений куточок української хати. В експозиції також представлені такі експонати, як посуд, рушники, одяг, в тому числі і весільний, предмети вжитку та знаряддя праці того часу та багато інших цікавих експонатів.

Виставка “Зброя ХХ століття” представляє близько 100 зразків вогнепальної та холодної зброї періоду Першої та Другої світових війн, бойових дій в Афганістані. Відвідувачі мають змогу побачити зброю не лише вітчизняного виробництва, але й багатьох країн світу – Німеччини, Великобританії, Франції, Бельгії, США, Китаю.

Виставка “Проскурів – романтика старовини” відтворює інтер’єри помешкань різних верств населення Проскурова (нині – Хмельницького) у ХІХ – на поч. ХХ ст. Експозиція насичена предметами побуту – меблями, посудом, витворами мистецтв, світлинами мешканців та видів міста.

Фондова колекція музею нараховує близько 63 тисяч експонатів. Археологічна колекція складає 6,5 тисяч предметів. Серед них – 4 скарби ювелірних виробів Болохівської землі Київської Русі, які є справжнім надбанням загальносвітової культури. Чисельна колекція нумізматики та боністики включає 8 скарбів середньовічних монет, грошові знаки різних часів, різноманітні іноземні та вітчизняні нагороди. Зберігаються в музеї колекції старовинної зброї, подільської кераміки та фарфору, ікони, документи та предмети з історії краю, а колекція сучасної зброї вважається однією з найкращих в Україні. Значна також етнографічна колекція музею. Цікавими є фонди природи краю, які зберігають експонати кінця ХІХ – початку ХХ ст. Музейна бібліотека налічує 20 тис. примірників, в тому числі 3 тис. унікальних видань ХІХ ст.

 

Музей виступає осередком краєзнавчої та музеєзнавчої роботи у Хмельницькій області, видає чимало краєзнавчої літератури. Періодично видаються краєзнавчі збірники “Літопис Хмельниччини”, за останні роки побачили світ ряд праць науковців С.Єсюніна, Н.Мальованої, Н.Нечепорук, І.Корчевної, К.Поворознюк.

Співробітники музею створюють багато тимчасових та пересувних виставок, проводять музейні заходи поза межами музею: в школах, дошкільних закладах, дитячих таборах, державних установах, бібліотеках тощо.

Музей проводить безкоштовні лекції, екскурсії для дітей-сиріт, ветеранів Великої Вітчизняної війни та інших пільгових категорій відвідувачів, організовує і приймає участь в багатьох конференціях як регіональних, так і міжнародних.

Очолює музей заслужений працівник культури України Олена Миколаївна Брицька.