ОБЛАСНИЙ ЛІТЕРАТУРН0-МЕМОРІАЛЬНИЙ МУЗЕЙ М. ОСТРОВСЬКОГО

0
Адреса: 30400, Шепетівський район, м. Шепетівка, вул. Островського, 2,
Телефон: (03840) 41474
Мобільний: 0673604876
Факс: (03840) 41763
E-mail: museum@ukrpost.ua

Рубрики:

Опис діяльності:

Літературно-меморіальний музей присвячено пам'яті письменника М.О. Островського. Високохудожній дизайн інтер’єрів, експозиційних залів отримав світове визнання – музей занесено до Міжнародного каталогу “Музеї світу”, як унікальну архітектурну споруду.

Ключові слова:

Музеї; Музеи,

Переглядів: 4927


Місто Шепетівка, розташоване на півночі Хмельницької області, ще в 30-их роках минулого століття стало відомим на теренах Радянського Союзу завдяки Миколі Олексійовичу Островському. В романі “Як гартувалася сталь” автор відтворив події 20-х, що відбувалися у цьому маленькому містечку на Волині. Тут пройшли дитячі та юнацькі роки майбутнього письменника і його героя Павки Корчагіна, тут формувався його світогляд, гартувався характер.

22 грудня 1946 р. в день пам'яті М.Островського в м. Шепетівці відкрито літературно-меморіальний музей письменника в приміщенні колишнього історико-краєзнавчого музею.

У 1969 р. на Пленумі Шепетівського міськкому ЛКСМУ прийнято рішення про будівництво меморіалу М.Островського. 16 червня 1979 р. відкрив свої двері для відвідувачів новий республіканський комсомольський музей М.Островського, створений за індивідуальним проектом зав. кафедрою Київського інженерно-будівельного інституту професора М.О.Гусєва та архітектора Хмельницького інституту "Гіпроцивільпромбуд" В.М. Суслова. Авторами оформлення експозиції виступили лауреати Державної премії ім. Шевченка архітектор А.Ігнащенко та художник А.Гайдамака з Києва, хмельницькі художники-дизайнери Л.Коваленко та І.Скорупський.

В центрі міста поряд з пам’ятником письменникові (скульптор В.І.Зноба, 1966 р.), утворюючи меморіальний комплекс, виросла велика центрична споруда. П’ять пілонів тримають бетонне кільце, що символізує вінок пам’яті письменникові. Зовнішнє оздоблення створює враження урочистості й суворості: важкі, зібрані в кільце червоні прапори, зіткані з камінчиків смальти, андезитова шашка нагадує бруківку. Невеликий внутрішній дворик у формі кола, характерний для проектів театрів та клубів 20-х років. В оформленні споруди і експозиції використано два кольори: червоний і сірий. Перший символізує боротьбу і революційний порив, другий – труднощі, що випали на долю М.О.Островського та його сучасників.

 

Відвідувачів вражає неординарна експозиція, створена на символах. Розміщена по колу на третьому поверсі будівлі площею понад 700 кв. м, вона поділена на дві зали. В першій залі висвітлюється життя і творчість Миколи Островського, в другій – виховне значення його творчості.

Експозиція побудована в два яруси. Документи й особисті речі знаходяться в нижньому ярусі, в кубах, що нагадують тендери паровозів, встановлених на рейках вузькоколійки, спрямованих у височину, неначе в майбутнє. Верхній ярус – композиції з натурних експонатів, що відтворюють певні етапи розвитку країни, починаючи з першої російської революції 1905-1907 рр. і до 90-х років.

Високохудожній дизайн інтер’єрів, експозиційних залів отримав світове визнання – музей занесено до Міжнародного каталогу “Музеї світу”, як унікальну архітектурну споруду.

У 1996 р. до складу музею М.Островського приєднано Шепетівський філіал обласного краєзнавчого музею, в якому представлена історія міста.

Фонди музею нараховують понад 25 тис. музейних предметів. Серед них: документи, фотографії, меморіальні речі М.Островського, його родини, друзів; видання творів письменника 1932 –2010 рр. Серед останніх видань – “Як гартувалася сталь” китайською мовою 2010 р. та “М.Островський. Зібрання творів в 3-х томах”, Молодая гвардия”, Москва, 2004 р.

У 2002 р. з Китаю отримано 20-серійний телевізійний фільм “Як гартувалася сталь”, знятий китайськими кіномитцями у 1999 р. в Україні.

Музей володіє цінною колекцією ілюстрацій до творів М.Островського відомих художників: А.Резніченка, Є.Кібрика, О.Пахомова, Б.Йогансона, братів Ткачових, С.Бродського, Сергія та Ірини Рудакових, З.Толкачова, С.Адамовича, М.Ляміна, М.Мінаєва та ін.

Один з напрямків роботи музею – співпраця з людьми з обмеженими фізичними можливостями. Починаючи з 60-х років минулого століття наукові працівники розшуковували людей, які в силу різних обставин опинилися в такому ж важкому становищі, як М.Островський і його літературний герой Павка Корчагін. В результаті музейне зібрання поповнилося багатою колекцією творів цих людей. Унікальні за способом виконання представлені в експозиції музею. Працівники музею постійно підтримують з ними зв'язки: листуються, влаштовують зустрічі, організовують виставки.

У 2011 р. в музеї вперше відбулося регіональне культурно-мистецьке свято творчості людей з особливими потребами «Полум’я життя», в якому взяли участь інваліди з різних областей України.

Щорічно музей обслуговує до 30 тис. відвідувачів. Основні напрямки культурно-освітньої роботи музею: екскурсії, організація різноманітних виставок, кінолекторії, уроки мужності, уроки народознавства, святкування днів Європи в Україні «Європейська феєрія» тощо.

 

Великою популярністю у школярів міста та району користуються уроки народознавства та театралізовані дійства до народних та календарних свят: «Їду, їду калиту кусати», «Колядки зі старої шухлядки», «Великоднє диво», «Юрієва роса на травневі свята», «Ой, на зелені, на свята», «Українська народна іграшка» та ін.