ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МУЗЕЙ-СТУДІЯ ФОТОМИСТЕЦТВА

0
Адреса: м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 56,
Телефон: (0382) 616056
E-mail: photomuzeum@gmail.com

Рубрики:

Опис діяльності:

Музей, мистецька галерея, дитячий фотогурток, фотостудія.

Переглядів: 2655


Хмельницький музей-студію фотомистецтва було відкрито 7 вересня 2010 року у приміщенні історико-архітектурної пам'ятки міста.

Цей триповерховий будинок є чудовим зразком архітектурного стилю пізній модерн, який домінував на початку ХХ століття. До наших днів збереглися усі оригінальні форми фасаду, ажурні ковані балкони, декоративне оздоблення стін кольоровим склом-смальтою. Його облаштуванням займався проскурівський купець Нафтула Вассерман, відомий торговець галантерейними товарами та щедрий меценат. На власні кошти Вассерман у 1910 - 1912 роках збудував триповерхову споруду готелю, який назвав Континенталь. Готель мав 3 люксових апартаменти, 5 номерів першого класу, електричне освітлення і, найголовніше - гаряче водопостачання. Зазначимо, що це в той час, коли у місті взагалі був відсутній водогін! Після революційно-військових потрясінь нова влада готель націоналізувала та передала у користування різним установам.

27 травня 2009 р. на двадцять шостій сесії міської ради було прийнято рішення №2 “Про створення Хмельницького музею-студії фотомистецтва”. А 24 червня 2009 р. рішенням №1 XVIII сесія Міської Ради затвердила Статут музею. Більше року тривали будівельні та оздоблювальні роботи по облаштуванню музею.

Музей фотомистецтва є першим та єдиним в Україні. У музейних вітринах виставлено колекцію, що нараховує понад 1500 експонатів (фотоапарати, об'єктиви, збільшувачі, експонометри та інше приладдя), які ілюструють розвиток фотографії та виробництва фотоапаратів за період з кінця XIX до кінця XX століття. Колекцію довгий час збирав директор музею, хмельницький фотомайстер Костянтин Жданов. Також, у ній представлено чимало давніх негативів, літографій, фотографій, котрі зберегли для нас вигляд міста та його мешканців.

У фойє знаходиться постійно діюча експозиція “Старе-нове місто”. На фотографіях зображені визначні Хмельницького, будинки, вулиці та чудові пейзажі. Чорно-білі фотографії — це минуле міста, а кольорові — це наше сьогодення. Переглядаючи ці світлини, можна зробити порівняння яких змін набув Хмельницький та окремі його куточки. У мистецькій галереї щомісяця проводяться нові фотовиставки найкращих фотохудожників з різних міст України, відомих не тільки у нашій країні, але й далеко за її межами.

Звісно, найцікавішою експозицією музею є постійно діюча виставка старовинного фотообладнання, серед якого є практично усі фотоапарати, що серійно випускалися у Радянському Союзі, багато фотокамер світових виробників, починаючи від кінця ХІХ століття до цифрової ери. Є професійна техніка, аматорські фотоапарати, виїзні комплекти фотографа та камери для студійної зйомки, прилади для друку фотографій, спецтехніка для аерофотозйомки, медичних та наукових дослідів. Також, широко представлені українські виробники фотоапаратури: Київський завод “Арсенал” (з 1947 р.) та Харківський завод “ФЕД”(з 1933 р). Серед великої кількості фотоапаратів є дуже цінні та раритетні зразки, для прикладу, фотоапарат ФЕД за порядковим номером 1252, який було виготовлено у 1934 році. Саме тоді розпочалася історія українського серійного виробництва фотоапаратів, коли у місті Харків на дитячій трудовій комуні ім. Ф. Е. Дзержинського налагодили випуск фотоапаратів “ФЕД” першої моделі (усього у 1934 році було виготовлено 1800 фотоапаратів). Також, відомий німецький фотоапарат “Лейка” (модель ІІІ), ФТ-2 (фотоапарат Токарєва) для панорамної зйомки, найменший дзеркальний фотоапарат “Нарцис”, німецька студійна камера кінця ХІХ століття з розміром кадру 30х40 см., карданна павільйонна камера з електронним керуванням “Ракурс-672” та багато інших. Велику цікавість у відвідувачів викликає виставка старовинних фотографій. Всі світлини є оригінальними, виконані в різний період (кінець ХІХ — перша половина ХХ століття) та різних розмірів (від 6х9 до 35х45 см). Перегляд цих фотографій дає унікальну можливість подорожі у часі: побачити різні верстви населення (робітники, ремісники, прості селяни, купці, військовослужбовці, інтелігенція та дворянство), роздивитись цікаві типажі, характерні для свого часу костюми, зачіски, прикраси.

Хмельничани та гості міста можуть оцінити майстерність фотографів початку ери фотографії з її мінімальними, недосконалими засобами та технічними можливостями, коли просто різка фотографія була справжнім дивом. Лаконічність виконання світлин досі захоплює та дивує як простих відвідувачів, так і професійних фотографів.

На базі музею працює фотогурток “Ракурс” для дітей різного віку. Учні мають можливість ознайомитись з історією фотографії, вивчити основи фотографування і на практичних заняттях закріпити отримані знання. Під керівництвом досвідченого викладача, члена НСФХУ, фотохудожника Іванова А.М. діти фотографують місто, його жителів, друзів та рідних, беруть участь у різноманітних конкурсах. Жителі та гості міста мають можливість зробити художнє фото та скористатись іншими видами фотопослуг у фотосалоні, який діє при музеї. В найближчих планах — створення та облаштування фотолабораторії, яка дасть можливість відновити ручний друк чорно-білих фотографій з плівки та фотопластинок.

З кожним днем музей набуває популярності серед поціновувачів фотомистецтва, тим самим прославляючи наше місто. Гостинно запрошуємо! Адреса: м. Хмельницький вул. Проскурівська, 56 тел.: +38(0382)61-60-56 e-mail: photomuzeum@gmail.com Графік роботи: Вт. - Сб. з 9:00 до 18:00, обідня перерва з 13:00 до 14:00. Нд., Пн. - вихідний Вхідні квитки: Дорослі - 5 грн; Студенти - 2 грн; Учні та пенсіонери - 1 грн. Екскурсії: Оглядова - 48 грн; Тематична - 22 грн.